Belka
Środa, 8 Maja 2024   imieniny: Stanisław, Eryk, Liza
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Czy w Kluczborku i okolicy od jesieni przybędzie emerytów?

Data publikacji: 2017-04-11, Data modyfikacji: 2017-04-11
A A AWydrukDrukuj  
 

Od października 2017 r. wchodzi w życie ustawa przywracająca powszechny wiek emerytalny, obowiązujący przed styczniem 2013 r., tj. wiek 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Obniżenie wieku emerytalnego spowoduje, że nagle, w ostatnim kwartale 2017 r. więcej osób niż zwykle będzie uprawnionych do świadczenia. W województwie opolskim takich osób może być prawie 8 tys. Dotyczy to także mieszkańców Kluczborka i okolicy.

W ramach wdrażania przez ZUS ustawy z 16 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw obniżającej od października roku powszechny wiek emerytalny ZUS przeprowadził symulacje dotyczące wpływu dodatkowych wniosków o świadczenie.

Wdrożenie ustawy wiekowej spowoduje wzrost liczby wpływających do ZUS wniosków. Analiza prognozowanego wpływu wniosków emerytalno-rentowych w perspektywie 5-letniej (lata 2017-2021) wskazuje, że największy wzrost obciążenia Zakładu odnotowany zostanie w 2017 roku, natomiast w kolejnych latach skutki te będą niższe. Prognozowany wpływ dodatkowych wniosków pierwszorazowych i pierwszorazowo-zamiennych (dla osób pobierających już świadczenie z ZUS) związanych z ustawą obniżającą wiek emerytalny w IV kwartale 2017 r. wyniesie około 331,3 tys. Natomiast w kolejnych latach wpływ wniosków będzie stopniowo malał i wyniesie: 148 tys. w 2018 r., 90 tys. w 2019 r., 92 tys. w 2020 r. i 54 tys. w 2021 r.

Większego niż zwykle zainteresowania oraz wpływu wniosków pod koniec roku spodziewa się inspektorat ZUS w Kluczborku. W obliczu nowych przepisów, w skali kraju wzmożonego wpływu wniosków Zakład spodziewa się w IV kwartale 2017 r. Szacuje się, że liczba złożonych wniosków będzie o 24 proc. wyższa od średniej z kwartałów w 2016 r. Liczba wniosków, które trafią do obsługi do oddziałów Zakładu będzie zróżnicowana. Jest bardzo prawdopodobne, że od października z prawa do przejścia na emeryturę skorzysta większość potencjalnie uprawnionych. Ogólnie, wpływ wniosków o świadczenia na terenie działania opolskiego oddziału, może wzrosnąć o ponad jedną trzecią. To powyżej średniej szacowanej dla innych regionów.

Rzecznik Prasowy ZUS województwa opolskiego, Źródło artykułu: ZUS województwa opolskiego
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     

    Powiat kluczborski - powiat w północnej części  województwa opolskiego z siedzibą w Kluczborku. W skład powiatu wchodzą gminy: Byczyna, Kluczbork, Lasowice Wielkie i Wołczyn zajmując powierzcnię 851,59 km kw.

    Atrakcje turystyczne stanowią: rezerwaty (Lasy Stobrawsko – Turawskie, rezerwat krajobrazowy leśno – stawowy „Smolnik” w Szumiradzie, rezerwaty przyrody w Komorznie, Krzywiczynach, Bażanach oraz Stobrawski Park Krajobrazowy), aleje i pomniki przyrody oraz szlaki turystyczne (szlak kościołów drewnianych, szlak rekreacyjny, Spacer po Kluczborku, szlak rowerowy „Gościnne zagrody”, szlak rowerowy „Szlakiem dawnego rzemiosła i pomników przyrody”). Do zabytków zalicza się: zespół dworski z XIX wieku w Biskupicach, park pałacowy z aleją dojazdową w Ciecierzynie i Kochłowicach, zespół pałacowy z XVIII – XIX wieku w miejscowościach Kostów, Maciejów, Proślice i Tuły; zespoły pałacowe z XIX wieku w miejscowościach – Roszkowice, Bąków, Smardy Dolne, kuźnia w miejscowości Byczyna, liczne spichlerze z XIX i początku XX wieku, mury obronne z przełomu XV/XVI wieku oraz ratusz z XVIII i XIX wieku w Kluczborku czy drewniane kościoły z XVI wieku w Brzezinkach oraz Lasowicach Wielkich.    

    Gospodarka powiatu oparta jest na rolnictwie i przemyśle – głównie maszynowym, budowlanym, dziewiarskim i spożywczym.

    Przez powiat przebiegają: trzy drogi krajowe nr:  11, 42 i 45 oraz trzy linie kolejowe nr: 143, 272 oraz 293.

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola