Belka
Środa, 24 Kwietnia 2024   imieniny: Aleks, Grzegorz, Aleksander
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

"Głosuj z nami! Wyborczy ring" - kandydaci na burmistrza Kluczborka (11.10.2018)

 
Kluczbork to jedno z najlepiej zarządzanych miast w Polsce czy zadłużony po uszy samorząd, któremu grozi finansowa katastrofa? Pierwszą opinię wygłosił w Ringu Wyborczym urzędujący od 2002 roku burmistrz Jarosław Kielar, drugą długoletni radny i społecznik Stanisław Konarski, jego konkurent w tegorocznych wyborach. Kandydaci zaczęli debatę od tematów komunikacyjnych. Kielar mówił o konieczności dokończenia obwodnicy miasta, którą samorząd rozpoczął dekadę temu z własnych środków, by skutecznie sięgnąć potem po zewnętrzne wsparcie z różnych źródeł. Wspomniał także o niełatwych rozliczeniach z PKP (obwodnica powstaje głównie na gruntach kolejowych), w sprawie których miasto wystąpiło ostatnio o wsparcie do premiera Mateusza Morawieckiego. Dodał przy tym, że w ostatniej kadencji na drogi wydano w Kluczborku 27 mln zł, z czego na samą obwodnicę jedną trzecią tej kwoty. Konarski zarzucił obecnym władzom brak roztropności, bo podpisały umowę z wykonawcą, nie mając zabezpieczonych środków i w efekcie rada miejska musiała podjąć uchwałę w sprawie emisji obligacji o wartości 14 mln zł. Jego zdaniem, z dokończenia obwodnicy należałoby na tym etapie zrezygnować i zająć się oddłużaniem Kluczborka, bo może się okazać, że samorządowi zabraknie pieniędzy na przykład na wypłaty dla nauczycieli. Apelował także o skorzystanie z rządowych programów (wiadomo, że ma wsparcie Zjednoczonej Prawicy). Kielar ripostował, że zadłużenie na poziomie lekko przekraczającym 40 procent jest dla miasta bezpieczne i żadną zapaścią finansową nie grozi. Kandydaci dyskutowali także o protestach kupców niezadowolonych z remontu ulic Piłsudskiego i Krakowskiej. Zdaniem Konarskiego, remont został źle zaplanowany i był źle prowadzony i dlatego kupcy grożą teraz gminie procesami. Kielar odpowiedział, że niezadowolonych jest niewielu, on cały czas utrzymuje z nimi kontakt a ugoda jest lepsza od procesów, co kupcy prawdopodobnie zrozumieją. Gośćmi Ringu Wyborczego byli: Jarosław Kielar - KWW Ziemia Kluczborska Stanisław Konarski - KWW Stanisława Konarskiego

 


Radio Opole
 
Data pliku video: 2018-10-11, Źródło artykułu: youtube.com
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     

    Powiat kluczborski - powiat w północnej części  województwa opolskiego z siedzibą w Kluczborku. W skład powiatu wchodzą gminy: Byczyna, Kluczbork, Lasowice Wielkie i Wołczyn zajmując powierzcnię 851,59 km kw.

    Atrakcje turystyczne stanowią: rezerwaty (Lasy Stobrawsko – Turawskie, rezerwat krajobrazowy leśno – stawowy „Smolnik” w Szumiradzie, rezerwaty przyrody w Komorznie, Krzywiczynach, Bażanach oraz Stobrawski Park Krajobrazowy), aleje i pomniki przyrody oraz szlaki turystyczne (szlak kościołów drewnianych, szlak rekreacyjny, Spacer po Kluczborku, szlak rowerowy „Gościnne zagrody”, szlak rowerowy „Szlakiem dawnego rzemiosła i pomników przyrody”). Do zabytków zalicza się: zespół dworski z XIX wieku w Biskupicach, park pałacowy z aleją dojazdową w Ciecierzynie i Kochłowicach, zespół pałacowy z XVIII – XIX wieku w miejscowościach Kostów, Maciejów, Proślice i Tuły; zespoły pałacowe z XIX wieku w miejscowościach – Roszkowice, Bąków, Smardy Dolne, kuźnia w miejscowości Byczyna, liczne spichlerze z XIX i początku XX wieku, mury obronne z przełomu XV/XVI wieku oraz ratusz z XVIII i XIX wieku w Kluczborku czy drewniane kościoły z XVI wieku w Brzezinkach oraz Lasowicach Wielkich.    

    Gospodarka powiatu oparta jest na rolnictwie i przemyśle – głównie maszynowym, budowlanym, dziewiarskim i spożywczym.

    Przez powiat przebiegają: trzy drogi krajowe nr:  11, 42 i 45 oraz trzy linie kolejowe nr: 143, 272 oraz 293.

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola