Belka
Poniedziałek, 10 Grudnia 2018   imieniny: Julia, Judyta, Daniel
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Młody Polak – planuje, oszczędza i odkłada na samochód

Data publikacji: 2018-03-05, Data modyfikacji: 2018-03-05
A A AWydrukDrukuj  
 
Młody Polak – planuje, oszczędza i odkłada na samochód

Finansowy cykl życia młodych Polaków na podstawie wyników badania „Dziurawa Kieszeń Polaka” platformy MAM

Młodzi Polacy, choć zwykle nie posiadają jeszcze zbyt dużych oszczędności czy dochodów, którymi mogą zarządzać i rozporządzać, w większości bardzo skrupulatnie planują swoje wydatki. Z badania przeprowadzonego przez platformę MAM aż 91% deklaruje planowanie przynajmniej połowy wydatków, a 88% od czasu do czasu udaje się odłożyć pewną kwotę. Polacy w wieku 18-24 lat odkładają środki na zakup własnego auta. Aż 61% gromadzi je właśnie w tym celu. Młodzi oszczędzają również fundusze z myślą o innych wydatkach, jednak ani wyjazd na wakacje, ani rozwój osobisty, czy zakup sprzętu RTV/AGD nie są dla nich tak ważne, jak posiadanie własnych czterech kółek. Potrzeby finansowe oraz podejście do zarządzania własnym budżetem u młodych Polaków różni się od starszych pokoleń, jednak to właśnie ta grupa powinna zostać uznana za najbardziej zaradną finansowo. Co jeszcze ich wyróżnia na polu zarządzania finansami?

Finanse a młodość

Młodzi Polacy (osoby w wieku 18-24 lat), na przekór wszelkim stereotypom, są najbardziej planującą swoje finanse grupą społeczeństwa. Aż 91% z nich planuje przynajmniej połowę swoich wydatków, choć tylko 14% przyznaje, że planowanie obejmuje większość środków wypływających z ich portfela. Ze względu na zwykle mniejsze od pozostałych pokoleń zasoby finansowe, wynikające przede wszystkim z ograniczonych dochodów, a tym samym wysokości comiesięcznego budżetu, 88% badanych z tej grupy wiekowej tylko od czasu do czasu udaje się odłożyć pewną kwotę. Jednak co miesiąc robi to aż 20%. Wśród młodych Polaków najczęściej oszczędzają osoby nieposiadające jeszcze stałego partnera, które najczęściej prowadzą samodzielne gospodarstwo domowe lub nadal zamieszkują z rodzicami. I choć różne badania pokazują, że to właśnie życie w związkach pozwala na oszczędzanie, to jednak aż 34% młodych Polaków bez drugiej połówki udaje się najczęściej odkładać wolne środki. Gromadzą je oni z myślą o różnym przeznaczeniu, ucząc się przy okazji zaradnego zarządzania budżetem, a umiejętność ta bardzo przydaje się w późniejszych okresach ich życia.

Odkładanie na samochód

A na co zwykle odkładają młodzi? Do celów, na które Polacy po uzyskaniu pełnoletności zwykle kumulują środki pieniężne, należą: zakup samochodu (61%), rozwój osobisty i nauka (8%), wyjazd na wakacje (7%), a także zakup sprzętu RTV/AGD (6%). Przyczyn, dla których dla młodych ludzi tak ważne jest posiadanie własnego pojazdu mechanicznego można doszukiwać się w chęci zaprzestania współdzielenia samochodu z rodzicami, posiadania czegoś własnego i postawienia pierwszego samodzielnego kroku w dorosłość. Samochód jest jednocześnie pewnego rodzaju symbolem świadczącym o samodzielności, dojrzałości i statusie społecznym. Jednocześnie jednak rodzice i opiekunowie chętniej przekazują młodym Polakom własne środki na inne niż zakup samochodu cele, co sprawia, że zwykle po osiągnięciu pełnoletności młodzi starają się samodzielnie nabyć swoje pierwsze auto.

Polacy po ukończeniu 18-tego roku życia zwykle kontynuują naukę, rozpoczynają pierwszą pracę lub łączą obie te aktywności i powoli usamodzielniają się, choć często jeszcze zamieszkują wspólnie ze swoimi rodzicami. Fakt ten sprawia, że cele, na które starają się odkładać pieniądze, nie są związane z poprawą ich sytuacji mieszkaniowej, a raczej przyjemnościami oraz posiadaniem czegoś na własność. Sytuacja ta zmienia się jednak już po kilku latach, gdy zakładają własne gospodarstwo domowe.

Choć potrzeby finansowe młodych Polaków znacznie różnią się od potrzeb pozostałych pokoleń, to na uznanie zasługuje ich umiejętność planowania własnych wydatków, podejście do oszczędzania i zarządzania posiadanymi środkami finansowymi. Wielu przedstawicieli starszych pokoleń może uczyć się od młodych finansowej zaradności, ponieważ – pomimo znacznie mniejszych zasobów – zarządzanie finansami bez presji pozwala im znacznie sprawniej planować wydatki i odkładać określone środki na różny cel i spełnianie marzeń. Jest to etap konieczny do zrobienia kolejnego kroku w dorosłe życie.

Raport „Dziurawa Kieszeń Polaka” został opracowany na podstawie wyników ilościowego badania telefonicznego CATI, przeprowadzonego przez ośrodek badawczy Kantar TNS S.A. w październiku 2017 roku, na reprezentatywnej grupie 1000 dorosłych Polaków, na zlecenie spółki New Media Ventures, właściciela platformy MAM.

MAM, Źródło artykułu: MAM, Autor zdjęć: MAM
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat kluczborski - powiat w północnej części  województwa opolskiego z siedzibą w Kluczborku. W skład powiatu wchodzą gminy: Byczyna, Kluczbork, Lasowice Wielkie i Wołczyn zajmując powierzcnię 851,59 km kw.

  Atrakcje turystyczne stanowią: rezerwaty (Lasy Stobrawsko – Turawskie, rezerwat krajobrazowy leśno – stawowy „Smolnik” w Szumiradzie, rezerwaty przyrody w Komorznie, Krzywiczynach, Bażanach oraz Stobrawski Park Krajobrazowy), aleje i pomniki przyrody oraz szlaki turystyczne (szlak kościołów drewnianych, szlak rekreacyjny, Spacer po Kluczborku, szlak rowerowy „Gościnne zagrody”, szlak rowerowy „Szlakiem dawnego rzemiosła i pomników przyrody”). Do zabytków zalicza się: zespół dworski z XIX wieku w Biskupicach, park pałacowy z aleją dojazdową w Ciecierzynie i Kochłowicach, zespół pałacowy z XVIII – XIX wieku w miejscowościach Kostów, Maciejów, Proślice i Tuły; zespoły pałacowe z XIX wieku w miejscowościach – Roszkowice, Bąków, Smardy Dolne, kuźnia w miejscowości Byczyna, liczne spichlerze z XIX i początku XX wieku, mury obronne z przełomu XV/XVI wieku oraz ratusz z XVIII i XIX wieku w Kluczborku czy drewniane kościoły z XVI wieku w Brzezinkach oraz Lasowicach Wielkich.    

  Gospodarka powiatu oparta jest na rolnictwie i przemyśle – głównie maszynowym, budowlanym, dziewiarskim i spożywczym.

  Przez powiat przebiegają: trzy drogi krajowe nr:  11, 42 i 45 oraz trzy linie kolejowe nr: 143, 272 oraz 293.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola