Belka
Sobota, 27 Kwietnia 2024   imieniny: Felicja, Teofil, Zyta
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Pomniki pojedyncze — Jakie mają rodzaje?

Data publikacji: 2022-01-07, Data modyfikacji: 2022-01-07
A A AWydrukDrukuj  
 
Pomniki pojedyncze — Jakie mają rodzaje?

Nagrobki pojedyncze zwane często i popularnie pomnikami pojedynczymi występują w mnogiej ilości wzorów i kolorów jak i również materiałów, z których są wykonane. Pomniki pojedyncze są bardzo popularne ze względu na małą ilość miejsca, które zajmują i są również tańsze w zakupie i utrzymaniu. Pojedyncze nagrobki spotykane częściej w starszych grobach były wysokie, co ma swoje niewątpliwe zalety - często taki wysoki nagrobek ma w środku specjalne półki na umieszczenie tam urn z prochami zmarłych. Niskie nagrobki nie mają na tyle miejsca, ale często wyglądają schludniej i estetyczniej - są również bardziej odporne na podmuchy wiatru, jeżeli obok granitowe nagrobki są wyższe. Dzięki temu znicze nie będą z nich spadały i nie będą się tłukły, a kwiaty nie będą połamane.

Pojedyncze nagrobki mogą być zarówno klasyczne jak i eleganckie w swojej prostocie jak i nowoczesne i bogato zdobione. Co do wyboru wzoru jest to zależne od gustu rodziny zmarłego, jego ostatniej woli przekazanej ustnie lub w testamencie, a czasem również zależne od miejsca na cmentarzu (gdzie np. wymogiem będzie nagrobek tzw. amerykański) czy od sąsiedztwa i stylu innych pojedynczych nagrobków, czy grobowców. Nagrobki pojedyncze zazwyczaj wykonywane są z granitu, piaskowca, konglomeratu kwarcowego czy z marmuru. Płyty, z których wykonywane nagrobki są w wersji klasycznej matowe, a nowoczesne nagrobki zazwyczaj mają połysk. Warto pamiętać, że chociażby granit występuje w wielu rodzajach np. takich jak granit strzegomski, czy granit karkonoski, czy strzeliński. Granitowe tablice nagrobka mogą mieć również napisy wykonywane w różnej technice - np. napisy mogą być naklejane, ale zazwyczaj najczęściej stosowaną techniką jest grawerowanie napisów na tablicy nagrobka. Nowoczesne wzory nagrobków stawiają często na połączenie z innymi materiałami, np. ze wzorami ze szkła topionego czy bogato zdobionymi, kolorowymi witrażami wkomponowanymi w nagrobek. Nagrobki pojedyncze często nie posiadają dużych pomników ze względu na oszczędność miejsca - częściej są to krzyże umieszczone za tablicą, ułatwiające również odnalezienie oddalonego od głównej alejki grobu. Część rodzin decyduje się również na rzeźbione tablice granitowe - nagrobek wtedy wyróżnia się spośród innych. Rzeźbiona tablica może być umieszczona tuż obok tej z napisami lub może być w nią wkomponowana. Rzeźby zazwyczaj przedstawiają wizerunki aniołów lub Marii albo Jezusa, ale zdarzają się również rzeźby związane z zawodem lub hobby zmarłego np. statek dla zmarłego marynarza czy góry dla zmarłego fana górskich wspinaczek.

Zaletą pojedynczych pomników jest również łatwość w utrzymaniu porządku na nich. Mniejsza powierzchnia ułatwia mycie płyty wierzchniej nagrobka i nie trzeba sięgać daleko by umyć wszystkie jego zakamarki.

 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     

    Powiat kluczborski - powiat w północnej części  województwa opolskiego z siedzibą w Kluczborku. W skład powiatu wchodzą gminy: Byczyna, Kluczbork, Lasowice Wielkie i Wołczyn zajmując powierzcnię 851,59 km kw.

    Atrakcje turystyczne stanowią: rezerwaty (Lasy Stobrawsko – Turawskie, rezerwat krajobrazowy leśno – stawowy „Smolnik” w Szumiradzie, rezerwaty przyrody w Komorznie, Krzywiczynach, Bażanach oraz Stobrawski Park Krajobrazowy), aleje i pomniki przyrody oraz szlaki turystyczne (szlak kościołów drewnianych, szlak rekreacyjny, Spacer po Kluczborku, szlak rowerowy „Gościnne zagrody”, szlak rowerowy „Szlakiem dawnego rzemiosła i pomników przyrody”). Do zabytków zalicza się: zespół dworski z XIX wieku w Biskupicach, park pałacowy z aleją dojazdową w Ciecierzynie i Kochłowicach, zespół pałacowy z XVIII – XIX wieku w miejscowościach Kostów, Maciejów, Proślice i Tuły; zespoły pałacowe z XIX wieku w miejscowościach – Roszkowice, Bąków, Smardy Dolne, kuźnia w miejscowości Byczyna, liczne spichlerze z XIX i początku XX wieku, mury obronne z przełomu XV/XVI wieku oraz ratusz z XVIII i XIX wieku w Kluczborku czy drewniane kościoły z XVI wieku w Brzezinkach oraz Lasowicach Wielkich.    

    Gospodarka powiatu oparta jest na rolnictwie i przemyśle – głównie maszynowym, budowlanym, dziewiarskim i spożywczym.

    Przez powiat przebiegają: trzy drogi krajowe nr:  11, 42 i 45 oraz trzy linie kolejowe nr: 143, 272 oraz 293.

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola