Belka
Wtorek, 11 Grudnia 2018   imieniny: Waldemar, Damazy
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Przedsiębiorcy - aktualizujcie dane pełnomocników w ZUS

Data publikacji: 2017-04-27, Data modyfikacji: 2017-04-27
A A AWydrukDrukuj  
 
Przedsiębiorcy - aktualizujcie dane pełnomocników w ZUS

Przedsiębiorcy – pamiętajcie o aktualizacji danych pełnomocników w ZUS Przedsiębiorcy zajęci prowadzeniem firmy, do załatwiania spraw w urzędach coraz częściej wyznaczają pełnomocników. Księgową, specjalistę do spraw kadr lub innych pracowników. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina: dane pełnomocników należy na bieżąco aktualizować. Po co? By informacje o firmie nie znalazły się w niepowołanych rękach. Życie pokazuje, że nie każdy o tym pamięta.

Do załatwiania spraw w ZUS przedsiębiorcy zwykle upoważniają swoich pracowników albo pracowników biura rachunkowego. Zakres pełnomocnictwa może dotyczyć wszelkich czynności przed ZUS. Można też ograniczyć pełnomocnictwo do konkretnych czynności, np.: do wglądu w dane płatnika składek, odbierania jego korespondencji czy składania dokumentów. W całym ubiegłym roku do kluczborskiego inspektoratu ZUS wpłynęło ponad 370 wniosków o nadanie pełnomocnictw. Liczba formularzy o odwołanie pełnomocnictwa wyniosła zaledwie 14. Ważne, by mocodawcy czyli płatnicy składek pamiętali, że gdy zmienia się osoba odpowiedzialna za kontakt z ZUS, powinni odwołać nieaktualne pełnomocnictwo. – Przedsiębiorcy często zapominają o odwołaniu upoważnień dla pracowników lub księgowych, z którymi już nie współpracują.

Bywa, że właściciel firmy ma w systemie ZUS aktualne pełnomocnictwa dla kilku różnych osób, z kilku biur rachunkowych, chociaż faktycznie jego sprawy reprezentuje tylko jedna, z jednego podmiotu – tłumaczy Radosław Siczewski naczelnik Wydziału Obsługi Klientów i Korespondencji w opolskim ZUS. Przedsiębiorca może przez inte et sprawdzić, kogo upoważnił do kontaktu z ZUS. Wystarczy, że zaloguje się do Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE). Informacje o udzielonych upoważnieniach znajdują się w zakładce „Ustawienia”. Pełnomocnictwa może też zweryfikować przy okazji osobistej wizyty w instytucji. – Zachęcamy wszystkich, którzy scedowali reprezentowanie spraw przed ZUS innym osobom, by dla bezpieczeństwa danych firmy zweryfikowali aktualność sporządzonych pełnomocnictw – dodaje Radosław Siczewski. Do nadawania i odwoływania pełnomocnictwa w ZUS służy formularz ZUS PEL – Pełnomocnictwo do wykonywania czynności prawnych w relacjach z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Jeśli przedsiębiorca ma elektroniczny podpis, może wysłać formularz przez internet z własnego konta na PUE. Pozostali mogą go dostarczyć tradycyjną pocztą albo osobiście.

informator-lokalny.pl, Źródło artykułu: zus.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat kluczborski - powiat w północnej części  województwa opolskiego z siedzibą w Kluczborku. W skład powiatu wchodzą gminy: Byczyna, Kluczbork, Lasowice Wielkie i Wołczyn zajmując powierzcnię 851,59 km kw.

  Atrakcje turystyczne stanowią: rezerwaty (Lasy Stobrawsko – Turawskie, rezerwat krajobrazowy leśno – stawowy „Smolnik” w Szumiradzie, rezerwaty przyrody w Komorznie, Krzywiczynach, Bażanach oraz Stobrawski Park Krajobrazowy), aleje i pomniki przyrody oraz szlaki turystyczne (szlak kościołów drewnianych, szlak rekreacyjny, Spacer po Kluczborku, szlak rowerowy „Gościnne zagrody”, szlak rowerowy „Szlakiem dawnego rzemiosła i pomników przyrody”). Do zabytków zalicza się: zespół dworski z XIX wieku w Biskupicach, park pałacowy z aleją dojazdową w Ciecierzynie i Kochłowicach, zespół pałacowy z XVIII – XIX wieku w miejscowościach Kostów, Maciejów, Proślice i Tuły; zespoły pałacowe z XIX wieku w miejscowościach – Roszkowice, Bąków, Smardy Dolne, kuźnia w miejscowości Byczyna, liczne spichlerze z XIX i początku XX wieku, mury obronne z przełomu XV/XVI wieku oraz ratusz z XVIII i XIX wieku w Kluczborku czy drewniane kościoły z XVI wieku w Brzezinkach oraz Lasowicach Wielkich.    

  Gospodarka powiatu oparta jest na rolnictwie i przemyśle – głównie maszynowym, budowlanym, dziewiarskim i spożywczym.

  Przez powiat przebiegają: trzy drogi krajowe nr:  11, 42 i 45 oraz trzy linie kolejowe nr: 143, 272 oraz 293.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola