Belka
Poniedziałek, 19 Maja 2025   imieniny: Mikołaj, Piotr, Urban
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

DREWNO NA WAGĘ ZŁOTA. KONSERWACJA CENNYCH ZABYTKÓW

Data publikacji: 2018-01-12, Data modyfikacji: 2018-01-12
A A AWydrukDrukuj  
 
DREWNO NA WAGĘ ZŁOTA. KONSERWACJA CENNYCH ZABYTKÓW

W drewnianych zabytkowych kościołach powiatu kluczborskiego: w Proślicach i Jakubowicach trwają prace konserwatorskie dofinansowane z budżetu Unii Europejskiej.

Ratunek dla zabytków

Dzieła wykonane z drewna są efektem ludzkiej pracy i talentu. Większość z nich powstała w wiekach XVII - XIX i świadczą w głównej mierze o religijności, czasami również o ambicji i aspiracjach ich fundatorów. Niektóre z nich to unikatowe na europejską skalę dzieła sztuki. Drewniane zabytki są niezwykle kruche i wymagają pilnych prac konserwatorskich. Ich wrogiem jest nie tylko upływ czasu, ale również szkodniki żywiące się drewnem (ksylofagi).

Drewniane kościoły w Proślicach i Jakubowicach liczą sobie ponad 400 lat. Renowacji poddane zostaną główne ołtarze w obu świątyniach. Ponadto remont generalny przejdzie kościół w Proślicach.

Ołtarz w Proślicach to niezwykła pamiątka z okresu, kiedy kościół należał do ewangelików. Kiedyś jego integralną częścią była ambona. Dziś obiekty te są rozdzielone. Ambona stoi osobno, a w ołtarzu znajduje się figura Chrystusa.

Ołtarz w Jakubowicach to przykład tego, jak nurty w sztuce rodzące się w Europie trafiały w każdy jej zakątek. Styl regencyjny, jaki reprezentuje ołtarz, narodził się na początku XVIII wieku na dworze francuskiego księcia Filipa Orleańskiego.

Atrakcje dla turysty

Działania w Proślicach i Jakubowicach są częścią większego projektu obejmującego zabytkowe kościoły Diecezji Kaliskiej. Zakłada on nie tylko konserwację drewnianych obiektów, ale także ich udostępnienie turystom. Działania promocyjne i informacyjne rozpisane zostały na dwa lata. W ramach projektu powstanie bezpłatna ulotka i przewodnik, funkcjonować będzie strona internetowa i aplikacja na urządzenia mobilne (wszystkie materiały w polskiej i angielskiej wersji językowej), powstaną specjalne materiały edukacyjne dla uczniów. Wnętrza kościołów będzie można zwiedzać wirtualnie.

Dofinansowanie z Unii Europejskiej

Projekt „Szlakiem zabytkowych kościołów obszaru Diecezji Kaliskiej – rewaloryzacja i konserwacja zabytków drewnianych celem ochrony dziedzictwa kulturowego oraz wzrostu atrakcyjności regionu” został zrealizowany dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej (całkowita wartość projektu wyniosła 10 140 822,74 PLN, w tym dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko: 8 619 699,32 PLN). Beneficjentem projektu jest Diecezja Kaliska. Podzielony on został na dwa etapy. W I etapie prace realizowane są w 16 kościołach, II etap obejmie kolejnych 7 kościołów.

DC CENTRUM sp. z o.o., Źródło artykułu: DC CENTRUM sp. z o.o., Autor zdjęć: M. Hertmann
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     

    Powiat kluczborski - powiat w północnej części  województwa opolskiego z siedzibą w Kluczborku. W skład powiatu wchodzą gminy: Byczyna, Kluczbork, Lasowice Wielkie i Wołczyn zajmując powierzcnię 851,59 km kw.

    Atrakcje turystyczne stanowią: rezerwaty (Lasy Stobrawsko – Turawskie, rezerwat krajobrazowy leśno – stawowy „Smolnik” w Szumiradzie, rezerwaty przyrody w Komorznie, Krzywiczynach, Bażanach oraz Stobrawski Park Krajobrazowy), aleje i pomniki przyrody oraz szlaki turystyczne (szlak kościołów drewnianych, szlak rekreacyjny, Spacer po Kluczborku, szlak rowerowy „Gościnne zagrody”, szlak rowerowy „Szlakiem dawnego rzemiosła i pomników przyrody”). Do zabytków zalicza się: zespół dworski z XIX wieku w Biskupicach, park pałacowy z aleją dojazdową w Ciecierzynie i Kochłowicach, zespół pałacowy z XVIII – XIX wieku w miejscowościach Kostów, Maciejów, Proślice i Tuły; zespoły pałacowe z XIX wieku w miejscowościach – Roszkowice, Bąków, Smardy Dolne, kuźnia w miejscowości Byczyna, liczne spichlerze z XIX i początku XX wieku, mury obronne z przełomu XV/XVI wieku oraz ratusz z XVIII i XIX wieku w Kluczborku czy drewniane kościoły z XVI wieku w Brzezinkach oraz Lasowicach Wielkich.    

    Gospodarka powiatu oparta jest na rolnictwie i przemyśle – głównie maszynowym, budowlanym, dziewiarskim i spożywczym.

    Przez powiat przebiegają: trzy drogi krajowe nr:  11, 42 i 45 oraz trzy linie kolejowe nr: 143, 272 oraz 293.

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola